İmanın artması ve eksilmesi olur mu ?

0
205
ReklamHafız Yetiştiriyorum

İman esasları değişmez O nedenle İnanılacak şeylerin sayısı da artmaz ve eksilmez fakat sahibini haramlardan uzaklaştıracak ve salih amellere sevk edecek derecede nurunun kuvvetlenip zayıflaması anlamında iman artar ve eksilir. Daha açık bir anlatımla; iman artmaz ve eksilmez. İman kuvveti azalır veya eksilir.

İmanın esasları altı tanedir, bu esaslarda artma veya eksilme olamaz. İnanılan esaslar değişmez ancak inancın kuvveti değişebilir. Mesela kimi kuvvetle iman eder, kimi yine iman etmekle beraber zayıflık gösterir. Zaten iman esaslarından bir veya birkaçına inanmayan iman etmiş olmaz.

Allah-u Te’ala Şöyle buyurmuştur:
“Ancak O’dur O zat ki: ( sahip oldukları) imanlarıyla birlikte tam bir iman ( ve şüphesiz bir inanç) bakımından artış kaydetsinler diye inananların kalpleri içerisine sekinet ( rahmet, vakar, Allah’a ve Rasulüne saygı, İslam’ın hükümlerine karşı bir meyil ve yatışma) indirmiştir.” (Fetih suresi : 4)

“Kalbinde zerre miktarı iman olan kişi (sonunda mutlaka) cehennemden çıkartılacaktır” (Tirmizi, sıfatü cehennem: 10, no:2598, 4/714) hadis-i Şerif’i de nur ve kuvvet bakımından herkesin imanının eşit olmadığını açıkça ifade etmektedir.

Bir diğer açıdan iman artmaz ve eksilmez.

Şöyle ki; kişinin Müslüman olabilmesi için inanılması gerekli olan iman esasları bakımından iman artmaz ve eksilmez. Mesela meleklere iman nasıl kişinin Müslüman olması için evvelce gerekli iman esaslarından idiyse bugün de öyledir. Yani insan iman esaslarından birine bile inanmazsa zaten iman etmiş olmaz. Diğer iman şartları hakkında da durum aynıdır.

İmanın şartları, diğer bir deyişle iman esasları şunlardır:

1) Allah’ın varlığına ve sıfatlarına iman
2) Allah’ın meleklerine iman,
3) Allah’ın kitaplarına iman,
4) Allah’ın peygamberlerine iman,
5) Ahiret gününe iman,
6) Kadere ve her şeyin Allah’ın takdiri ile olduğuna inanmaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu gürünüz
Lütfen adınızı giriniz